Firma Cubik zaprasza do zapoznania się z szeroką gamą oferowanych produktów. Oferujemy szeroką gamę produktów takich marek jak: Mont Blanc, HAKR, pewag, alkohit, chariot, peruzzo, cruz, taurus, green alley, simaka, konig, led lenser, croozer, esbit, thule, cam, car accessories, pewag

Bagażniki i uchwyty rowerowe

Transport roweru w samochodzie osobowym bywa kłopotliwy, a samodzielne mocowanie ich na dachu auta bądź haku holowniczym, nie jest dobrym rozwiązaniem. Nasza firma oferuje profesjonalne bagażniki rowerowe oraz solidne uchwyty rowerowe, dzięki którym przewożenie rowerów, nawet na długich dystansach, staje się niezwykle wygodne i – co równie ważne – bezpieczne.

» W jaki sposób mogę przewieźć rower autem ?

Istnieją 4 podstawowe możliwości przewiezienia roweru/rowerów autem.

1. Najpopularniejszym i najtańszym sposobem przewozu rowerów jest mocowanie ich NA DACHU samochodu.

Do tego niezbędne jest zamocowanie na dachu auta belek bazowych, a na nie bagażnika rowerowego. Ale nie należy martwić się tym wydatkiem. Belki bazowe są na tyle uniwersalne, że pozwolą nam nie tylko na zamocowanie bagażnika rowerowego, ale także boxa dachowego a nawet moga być pomocne w transporcie drabiny.

  

2. Istnieje również możliwośc zamocowania bagażnika rowerowego NA HAKU holowniczym auta.

Jest to jedna z bezpieczniejszych form transportu rowerów. W zależności od modelu bagażnika, rowery podwieszane są za ramę roweru na specjalnie zaprojektowanych ramionach (koła swobodnie wiszą nad ziemią), lub mocowane są na bagażniku platformowym. W przypadku pierwszego mocowania, w zestawie każdego bagażnika są pasy spinające rowery, celem unieruchomienia ich podczas transportu. W drugim, wspomnianym mocowaniu, każdy rower posiada swoje stanowisko, dzięki czemu rowery nie obijają się o siebie. Ponadto, w większości modeli bagażników, mocowanie kół roweru do uchwytu odbywa się za pomocą pasków parcianych lub z tworzywa (jak przy butach narciarskich). Dodatkowo mocowana jest jeszcze rama roweru, stalowym lub aluminiowym ramieniem.

W większości oferowanych modeli obu typów bagażników, wystpuje funkcja odchylania bagażnika. Oznacza to, że po uprzednim uchyleniu bagażnika, wraz z zamocowanymi rowerami, możemy swobodnie dostać się do bagażnika auta.

Uchwyt ten jest szczególnie dedykowany dla osób niskich, posiadających wysokie auta.

3. Kolejnym sposobem transportu rowerów jest zastosowanie bagażnika NA TYLNĄ KLAPĘ auta. 

Rowery zamocowane na bagażniku dedykowanym na tylne drzwi auta, przewożone są podobnie jak w przypadku uchwytów na hak, gdzie rowery są podwieszane za ramę roweru. Mocowanie bagażnika polega na założeniu zapinek na górne i dolne ramy klapy bagażnika auta (w niektórych modelach, także za boczne ramy), oraz naprężeniu paskami uchwytu na klapie. Uchwyt wymaga jednak zakupu dodatkowych akcesoriów, celem skompletowania pełnego bagaznika, jak np. adapter do przewozu rowerów damskich, tablica świetlna (w przypadku gdy rowery zasłaniają światła auta). Nieliczne modele posiadają na wyposażeniu stanowiska, w których umieszczamy koła roweru, a dodatkowo sama konstrukcja nie zasłania świateł pojazdu. Wiąże się to jednak z większymi kosztami zakupu. 

 

Uwaga! Uchwyty rowerowe mocowane na klapie auta, mają to do siebie, że pasują tylko do wybranych modeli aut. Dlatego dopasowując uchwyt na klapę np. auta kombi, w przyszłości ten uchwyt będzie pasował tylko do aut typu kombi i VAN. Do aut typu sedan przewidziane sa już odmienne uchwyty, których nie przełożymy z kombi.

 4. Rowery można take przewozić WEWNĄTRZ AUTA.

Jest to rozwiązanie najstabilniejsze i najbezpieczniejsze, ale mało praktyczne, gdyż wymaga dużo wolnej przestrzeni w środku auta. Mimo wszystko jest on stosowany i zapewnia podróż w ciszy i bez dodatkowego spalania i ograniczeń prędkości. Bgażnik taki obejmuje zestaw mocowań, służących do samodzielnego montażu wewnątrz pojazdu. Podstawę uchwytu stanowi profil aluminiowy, na którym w dowolnym miejscu umieszczamy adaptery mocujące przedni lub tylny widelec roweru. Uniwersalność tego rozwiązania polega na tym, iż może to być dowolny widelec, nawet ten z hamulcem tarczowym. Dodatkowo w zestawie znajduja się mocowania do specjalnie przygotowanych miejsc w podłodze auta. Celem dodatkowego usztywnienia roweru, w zestawie zawarte zostały pasy mocujące. 

 

» Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze bagażnika rowerowego ? 

 Kupując bagażnik rowerowy należy zadać sobie następujące pytania:

  • Ile rowerów będziemy chcieli przewozić autem? Jeżeli jest to niewielka ilość 1 lub dwa, można skorzystać z bagażnika na dach auta lub klapę. W przypadku wiekszej ilości warto pomyśleć o platformie na hak auta. Ułatwi nam to zakładanie i zdejmowanie rowerów oraz ograniczy opory powietrza, które mogłyby być nieco uciążliwe przy przewozie dużej ilości rowerów na dachu auta. 
  • Czy mamy zamontowany w aucie hak? Jeśli tak to możemy brać pod uwagę kupno bagażnika ze stabilną platformą, montowana na haku auta. Takie rozwiązanie posiada wiele plusów, gdyż oznacza:bardzo łatwy montaż uchwytu, najłatwiejszy i najwygodniejszy montaż rowerów na bagażniku, najmniejsze opory powietrza, najmniejsze spalanie, a przy tym wszystkim uchwyt pasuje na zdecydowaną wiekszość kul haka.
  • W jak dalekie podróże planujemy jeździć z rowerem? Jeśli będą to tylko żadkie weekendowe wypady, można śmiało wybrać bagażnik na klapę auta lub najtańszą opcję bagażnika na dach. Przy dłuższych i częstszych podróżach warto zainwestować w platformę na hak auta, gdyż jest to rozwiązanie bardzo stabilne, a przy tym wygodne.

» Czy mogę korzystać z myjni, mając zamontowany bagażnik rowerowy ?

Posiadając zamontowany bagażnik rowerowy na aucie (niezależnie od rodzaju mocowania: na dachu, klapie, czy tez haku), nie możemy korzystac z myjni automatycznej. Jest to zabronione przez samych producentów bagazników. Natomiast możemy korzystać z myjni ręcznej, uwzględniając myjnie cisnieniowe. Tym sposobem możemy jednocześnie zadbać o czystoć naszego auta i bagaznika.

» Z jaką prędkością mogę podróżować z bagażnikiem rowerowym ?

 Obecnie możemy podróżowac w Polsce, mając założony bagażnik rowerowy, uchwyt narciarski, czy też box dachowy, z prędkością max. 130km/h. Dotyczy to zarówno przewożenia samych uchwytów, jak i sytuacji kiedy przewozimy w nich rower, narty itp. Przede wszystkim w trakcie jazdy z bagażem na dachu, należy zachować ostrożność.
         

» Na co muszę uważać przy jeździe z bagażnikiem rowerowym na dachu ?

 Decydując się na zakup bagażnika rowerowego na dach auta musimy przede wszystkim pamietać o zwiększonej wysokości naszego samochodu. Jest to istotne zwłaszcza podczas podróży, kiedy na bagazniku przewozimy rowery. Bardzo często zdarza nam się wtedy zapomnieć o dodatkowym bagażu, co skutkuje uszkodzeniem karoserii i przewożonych na dachu rowerów. Pamiętajmy o tym szczególnie wjeżdzając do podziemnych garaży w centum miasta, czy też tych na naszym osiedlu lub podwórku.

          

Poza tymi szczególnymi wypadkami, podróż z bagażnikiem rowerowym na dachu może być na prawdę przyjemna. Należy tylko dokładnie zapiąć, zabezpieczyć rowery i jechać z ostrożnością i odpowiednią prędkością, nieprzekraczającą 130km/h.