
Ludzie coraz więcej czasu poświęcają aktywnościom fizycznym. Chodzimy na siłownię, biegamy, jeździmy na rowerze. Gdy na horyzoncie pojawia się dziecko, pogodzenie tych pasji z rodzicielstwem wydaje się niemożliwe. A jednak, wielu rodziców szuka narzędzi, które ułatwią aktywne spędzanie czasu z małym dzieckiem. Okazuje się , że sporty takie jak: bieganie, jazda na rowerze, a nawet jazda na rolkach, jest możliwa nawet z małym dzieckiem. W tym artykule omówimy 3 najbardziej popularne i przydatne akcesoria, które pomogą nam osiągnąć wspomniany cel.
Przyczepka rowerowa - wady i zalety
Przyczepki rowerowe możemy wykorzystywać na wiele sposobów. Jako: wózek spacerowy, przyczepka podpinana do roweru, jogger do biegania lub jeżdżenia na rolkach, a nawet jako saneczki w sezonie zimowym. Jak widać przyczepki są wielofunkcyjne. Jednocześnie jest to pierwsza cecha, której nie posiadają foteliki rowerowe, służące jedynie do wycieczek rowerowych. Co więcej, odpowiednio wyposażona przyczepka pozwala na przewożenie nawet niemowlaków poniżej 1 miesiąca życia. Jednakże, w przypadku tak małych dzieci, niektórzy producenci zalecają korzystanie z przyczepki w formie wózeczka do spacerów z dzieckiem. W zależności od wieku i wagi dziecka należy wyposażyć przyczepkę w odpowiednie akcesoria takie jak:
- hamaczek dla najmłodszych podróżników - w zależności od producenta hamaka, przeznaczony jest on dla dzieci między 1 a 12 miesiącem życia (w zależności od wielkości dziecka). Zaleca się, aby waga dziecka nie przekraczała 10kg i aby do 3 miesiąca życia korzystać jedynie z funkcji wózka spacerowego. Tak jak prawdziwy hamak, amortyzuje on najmniejsze wstrząsy i zapewnia dziecku komfort podróży.
- podparcie dla nieco starszych dzieci - przeznaczone jest dla dzieci między 6 a 18 miesiącem życia lub więcej (w zależności od wielkości dziecka). Takie podparcie do siedzenia jest polecane dla dzieci, które potrafią już samodzielnie siedzieć, ale ich mięśnie nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Aby nie nadwyrężać szyi dziecka i aby nie opadała dziecku głowa (szczególnie podczas snu), podparcie podtrzymuje głowę, ramiona i plecy dziecka.
Większe dzieci mogą być przewożone w przyczepce bez wyżej wymienionych akcesoriów. Wtedy dopuszczalna waga dziecka i jego wzrost uzależniony jest od rodzaju zakupionego sprzętu. Dozwolone maksymalne obciążenie takich przyczepek (dziecko/dzieci + bagaż) wynosi od 35 kg do 50 kg. Istnieje także ograniczenie dotyczące wzrostu dziecka, które w przypadku większości przyczepek nie powinno przekraczać 117cm.
Chyba najmniej korzystnym aspektem przyczepek są ich gabaryty. Na szczęście, wszystkie, dostępne w naszym sklepie przyczepki zostały zaprojektowane tak, aby w szybki i łatwy sposób mogły zostać złożone. Dosłownie w kilku ruchach jesteśmy w stanie złożyć wózeczek do gabarytów, które pozwolą nam na schowanie go w szafie, pod łóżkiem, czy też w bagażniku auta. Dokładne wymiary każdej przyczepki przed i po złożeniu zapisane są w opisie poszczególnych modeli w zakładce: dane techniczne.
Zalety:
- możliwość przewożenia dzieci nawet od niemowlęcia do około 5 roku życia (w zależności od wagi i wzrostu)
- możliwość przewożenia 2 dzieci na raz
- spełnia wiele funkcji:wózek spacerowy, przyczepka, jogger, saneczki (z dodatkowymi akcesoriami)
- duże bezpieczeństwo, dziecko jest osłonięte konstrukcją przyczepki, która pozostaje w tej samej pozycji nawet jeśli rower się przewróci
- dziecko może zasnąć podczas jazdy w wygodnej pozycji
- dodatkowe miejsce na schowanie plecaka, zakupów, czy zabawek
- w przypadku nagłej zmiany pogody, dziecko jest osłonięte od wiatru i deszczu
- większa wygoda dla dziecka (może swobodnie ruszać nogami)
Wady:
- wysoka cena w porównaniu z fotelikami rowerowymi
- duże gabaryty
Fotelik rowerowy - wady i zalety
Najczęściej wybieranym środkiem transportu dla małych rowerzystów jest fotelik rowerowy. Jest to zakup w stosunkowo niewielkiej cenie, a sam produkt nie zajmuje wiele miejsca. Należy jednak pamiętać, że w foteliku rowerowym nie przewieziemy tak małego dziecka jak możemy to zrobić w przyczepce.
Nie ma jednoznacznych wytycznych dotyczących wieku dziecka, przewożonego w foteliku rowerowym. Na pewno dziecko musi umieć już samodzielnie siedzieć i swobodnie wytrzymać w takiej pozycji dłuższy okres czasu. Im młodsze dziecko chcemy posadzić na foteliku, tym krótsza powinna być podróż, częstsze i dłuższe przerwy oraz łagodniejsza trasa. Ponadto fotelik powinien być dostosowany do wymiarów dziecka, tak aby zapewnić mu komfort jazdy i bezpieczeństwo. Szczególnie należy zwrócić uwagę na głowę dziecka, która nie może wystawać poza oparcie fotelika. Dla zwiększenia bezpieczeństwa, zaleca się także zakładać dziecku kask rowerowy. Istnieje natomiast maksymalna dopuszczalna waga dziecka, które ma być przewożone w foteliku rowerowym. W przypadku fotelików montowanych za siedzeniem rowerzysty, dziecko nie powinno przekraczać wagi 22 kg. Niezastosowanie się do tego wymogu może zostać uznane za naruszenie zasad dotyczących bezpiecznej jazdy rowerem, ustanowionych przez prawo o ruchu drogowym.
Istnieją dwa rodzaje fotelików rowerowych: montowanych przed kierowcą i za kierowcą. Osobiście jesteśmy zwolennikami tych drugich, ale przygotowaliśmy krótkie porównanie tych dwóch modeli.
foteliki montowane przed siedzeniem rowerzysty |
foteliki montowane za siedzeniem rowerzysty |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zalety:
- niewielka cena w porównaniu do przyczepki rowerowej
- niewielkie gabaryty
- dziecko siedzi wyżej niż w przyczepce, jest dalej od ulicznego kurzu
- dziecko jest bliżej rodzica, niż podczas jazdy w przyczepce rowerowej, można z nim swobodnie rozmawiać podczas jazdy
Wady:
- dziecko nie powinno spać podczas jazdy
- mniejszy przedział wagowy i wzrostowy dziecka niż w przypadku przyczepki
- spełnia tylko jedna funkcję
- w przypadku wypadku, dziecko jest bardziej narażone na uraz
- dziecko nie jest osłonięte od wiatru i deszczu
Jak widać każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Najważniejsze to dopasować je do swoich potrzeb i oczekiwań. Z naszego doświadczenia przyczepka rowerowa często wybierana jest przez rodziców 2 małych dzieci lub tych których rower jest podstawowym środkiem transportu i nie mogą z niego zrezygnować nawet w pierwszych miesiącach życia dziecka. Przyczepki są też częstym wyborem dla rodzin wyjeżdżających w długie trasy rowerowe lub korzystających z przyczepki jedynie w formie zamiennika za wózek spacerowy.
Natomiast foteliki rowerowe są częstszym wyborem ze względu na ich niższą cenę i mniejsze gabaryty.
Jeśli wciąż nie udało się Państwu podjąć właściwej decyzji, zachęcamy do kontaktu z nami, celem dopasowania optymalnego rozwiązania. -> Kontakt