Łańcuchy śniegowe używamy przede wszystkim na drogach mocno zaśnieżonych lub oblodzonych, jeśli warunki nie pozwalają na płynną i bezpieczna jazdę. W niektórych krajach, istnieją odcinki dróg oznakowane znakiem zakazu C-18, na które nie mamy prawa wjazdu bez łańcuchów śniegowych (zazwyczaj pod znakiem umieszczona jest tablica informująca jakich pojazdów dotyczy nakaz). Wjazd na taki odcinek drogi bez zalecanych łańcuchów, może grozić wysokiem mandatem. Dlatego warto, aby łańcuchy śniegowe stały się podstawowym wyposażeniem zimowego ekwipunku, zwłaszcza jeśli wybieramy się w góry lub za granicę.
W Polsce nie ma obowiązku posiadania na wyposażeniu łańcuchów śniegowych, natomiast ich stosowanie wymagane jest na niektórych terenach. Jak już wcześniej wspomniano, informują o tym specjalne znaki drogowe. Na pozostałych odcinkach zaśnieżonych lub oblodzonych dróg, założenie łańcuchów to kwestia rozsądku kierowcy i jego bezpieczeństwa.
W pozostałych krajach europejskich sytuacja może się różnić, w zależności od aktualnie obowiązujących przepisów. Niektóre z nich wymagają posiadania łańcuchów śniegowych na wyposażeniu auta, niezależnie od panujących warunków pogodowych, inne zalecają ich stosowanie na konkretnie oznaczonych odcinkach dróg, a jeszcze inne jak np. Holandia - kompletnie zakazuje stosowania tego rodzaju sprzętu.
A zatem, gdzie warto zabrać ze sobą łańcuchy śniegowe?
Czechy - obowiązek posiadania łańcuchów śniegowych na niektórych, specjalnie oznakowanych, odcinkach dróg.
Słowacja - używanie łańcuchów śniegowych dozwolone jest tylko w sytuacjach znacznego naśnieżenia drogi (warstwa śniegu musi być na tyle gruba, aby zabezpieczyła nawierzchnię przed uszkodzeniem)
Niemcy, Francja - obowiązek używania łańcuchów śniegowych na niektórych, specjalnie oznakowanych, odcinkach dróg. Obowiązek ten szczególnie dotyczy terenów górskich. Używając łańcuchów biegowych, kierowca nie może przekroczyć prędkości 50km/h.
Włochy - Jeden włoski region (Val d’Aoste), wymusza na kierowcach używanie opon zimowych lub łańcuchów śniegowych od 15 października do 15 kwietnia. W pozostałych częściach kraju taki nakaz obowiązuje od 1 listopada, jednak wyłącznie na oznaczonych fragmentach dróg - można na nich stosować opony zimowe lub łańcuchy śniegowe zamiennie.
Austria - Kierowcy pojazdów o masie powyżej 3,5 tony (np.: kampery, busy, autokary, ciężarówki) zobowiązani są do posiadania łańcuchów śniegowych na wyposażeniu pojazdu w okresie od 01 listopada do 15 marca. Pozostali kierowcy nie maja takiego obowiązku. Jednak ze względu na mnogość dróg, wzdłuż których zamontowane są znaki nakazu użytkowania łańcuchów (w czasie, gdy droga jest zaśnieżona) - podpowiada, by zabrać je ze sobą na zimowy urlop. Obowiązek jazdy w łańcuchach często jest egzekwowany przez służby drogowe. Często bywa tak, że na niektóre odcinki dróg - przy których ustawiona są znaki nakazu - wpuszczane są jedynie samochody z założonymi łańcuchami śniegowymi na kołach
Norwegia - obowiązek posiadania łańcuchów śniegowych na wyposażeniu auta, w okresie od 01 listopada do pierwszego poniedziałku po Świętach Wielkanocnych (w niektórych rejonach już od 16 października do 30 kwietnia)
Bułgaria - obowiązek posiadania łańcuchów śniegowych na wyposażeniu auta, w okresie od 1 listopada do 31 marca.
Szwajcaria - obowiązek używania łańcuchów śniegowych na niektórych, specjalnie oznakowanych, odcinkach dróg
Chorwacja -obowiązek posiadania opon zimowych lub łańcuchów śniegowych na wyposażeniu auta, w okresie od 15 listopada do 15 kwietnia
Portugalia - obowiązek używania łańcuchów śniegowych na niektórych, specjalnie oznakowanych, odcinkach dróg, szczególnie w rejonach górskich np. Serra da Estrera
Rumunia - obowiązek używania łańcuchów śniegowych na niektórych, specjalnie oznakowanych, odcinkach dróg
Węgry - używanie łańcuchów śniegowych dozwolone jest tylko w sytuacjach znacznego naśnieżenia drogi (warstwa śniegu musi być na tyle gruba, aby zabezpieczyła nawierzchnię przed uszkodzeniem). Używając łańcuchów śniegowych, kierowca nie może przekroczyć prędkości 40km/h.
Słowenia - obowiązek używania łańcuchów śniegowych na niektórych, specjalnie oznakowanych, odcinkach dróg
Turcja - zalecane jest posiadanie i używanie łańcuchów śniegowych w trudnych warunkach zimowych
Przestrzegamy przed zakupem łańcuchów w supermarketach. Łańcuchy należy kupować wyłącznie w autoryzowanych sklepach, gdzie znajdziemy tylko markowe produkty z odpowiednimi atestami, certyfikatami a także polskimi świadectwami badań technicznych. Tylko taki produkt zagwarantuje nam bezpieczeństwo na drodze. Łańcuchy śniegowe powinny posiadać certyfikaty i homologacje, aby mogły być dopuszczone do użytku w krajach UE oraz przede wszystkim dla pewności bezpieczeństwa używania łańcuchów. Przykładowo Ausria reguluję sprawę łańcuchów śniegowych normami O-Norm 5117 oraz O-Norm 5119, którymi to powinny być opatrzone odpowiednie łańcuchy. Na opakowaniu niekiedy można doczytać również informację, iż dany produkt został wykonany zgodnie z normami ISO.
Podsumowując, zanim wybierzemy się na wyjazd zimowy, sprawdźmy jakie są obostrzenia i normy obowiązujące w danym rejonie/kraju. Następnie zapoznajmy się z instrukcją naszego auta, w której powinna być zawarta informacja o dedykowanej grupie łańcuchów do danego modelu. Może się tak zdarzyć, że przy danym modelu auta i przy konkretnej oponie producent nie przewiduje z pewnych względów założenia łańcucha celem uniknięcia powstania uszkodzeń. Po uzyskaniu potrzebnych informacji zapraszamy do naszego sklepu, celem dobrania konkretnego modelu łańcuchów śniegowych. Przy zakupach internetowych zachęcamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki łańcuchów śniegowych oraz poradnika Q&A z najczęściej zadawanymi pytaniami dotyczącymi łańcuchów śniegowych.