Firma Cubik zaprasza do zapoznania się z szeroką gamą oferowanych produktów. Oferujemy szeroką gamę produktów takich marek jak: Mont Blanc, HAKR, pewag, alkohit, chariot, peruzzo, cruz, taurus, green alley, simaka, konig, led lenser, croozer, esbit, thule, cam, car accessories, pewag

Foteliki i kaski rowerowe

Obok przyczepek rowerowych to właśnie foteliki rowerowe są bezpiecznym i komfortowym rozwiązaniem, pozwalającym na bezpieczną podróż rowerem z małym dzieckiem. Przystosowane do wieku i wagi Malucha, zapewniają stabilną jazdę i przyjemność z każdej rowerowej wycieczki.

 

» W jakim wieku musi być dziecko aby mogło korzystać z fotelika rowerowego ?

Nie ma jednoznacznych wytycznych dotyczących wieku dziecka, przewożonego w foteliku rowerowym. Na pewno dziecko musi umieć już samodzielnie siedzieć i swobodnie wytrzymać w takiej pozycji dłuższy okres czasu. Im młodsze dziecko chcemy posadzić na foteliku, tym krótsza powinna być podróż, częstsze i dłuższe przerwy oraz łagodniejsza trasa. Ponadto fotelik powinien być dostosowany do wymiarów dziecka, tak aby zapewnić mu komfort jazdy i bezpieczeństwo. Szczególnie należy zwrócić uwagę na głowę dziecka, która nie może wystawać poza oparcie fotelika. Dla zwiększenia bezpieczeństwa, zaleca się także zakładać dziecku kask rowerowy.

Istnieje natomiast maksymalna dopuszczalna waga dziecka, które ma być przewożone w foteliku rowerowym. W przypadku fotelików montowanych za siedzeniem rowerzysty, dziecko nie powinno przekraczać wagi 22 kg.

do 22 kg wagi dziecka

Niezastosowanie się do tego wymogu może zostać uznane za naruszenie zasad dotyczących bezpiecznej jazdy rowerem, ustanowionych przez prawo o ruchu drogowym. 

» Czy kaski rowerowe są wymagane dla dzieci w fotelikach ?

Nie ma obowiązku zakładania kasku dzieciom przewożonym w fotelikach rowerowych, ale jest to zalecane dla ich bezpieczeństwa.

» Które elementy w fotelikach rowerowych są regulowane ?

We wszystkich fotelikach istnieje możliwość regulacji długości i wysokości pasów bezpieczeństwa, tak aby dostosować je do wzrostu dziecka.

Dodatkowo stosowana jest wielostopniowa regulacja podnóżków, tak aby dziecko mogło swobodnie oprzeć swoje stopy, które dodatkowo moga być przypięte paskiem.

Oprócz tego, wiele fotelików posiada bardzo przydatną opcję regulowania kąta pochylenia fotelika, co umożliwia przewóz dziecka w wygodnej dla niego pozycji i uprzyjemnia ewentualne drzemki malucha w trakcie jazdy.

Ostatnią stosowaną formą regulacji w fotelikach rowerowych jest zmiana wysokości oparcia. Takie rozwiązanie posiada wiele zalet, ponieważ wraz ze wzrostem dziecka możemy dostosowywać wysokośc fotelika. Dodattkowo, kiedy dziecko ma założony kask w tradycyjnym foteliku bez regulacji, glowa nieco wystaje ponad wysokośc oparcia. Przy podniesionym oparciu, dodatkowo zabezpieczamy glowę, a nasze dziecko ochronione jest fotelikiem z każdej strony jednakowo. Przykładem fotelika posiadającego wszystkie wyżej wymienione regulacje jest fotelik rowerowy Tiger Sahara Deluxe i fotelik rowerowy Tiger Sahara Clamp

                   

» Co oznacza certyfikat TUV/GS ? 

Produkt z certyfikatem TUV/GS oznacza, że był on poddany procedurom certyfikującym i badawczym, które gwarantują że wybrany produkt spełnia najwyższe standardy ochrony zdrowia i bezpieczeństwa. 

W praktyce oznacza to, że fotelik oznaczony certyfikatem TUV/GS:
- jest wykonany z bezpiecznych i nietoksycznych materiałów,
- jest odpowiednio wyprofilowany i posiada właściwe proporcje,
- zbudowany jest z bezpiecznych elementów, pozbawionych ostrych krawędzi,
- jest odporny na uderzenia i wysokie temperatury,
- uniemożliwia podczas jazdy, kontakt dziecka ze szprychami roweru.

Certyfikat TUV/GS jest stosowany i rozpoznawalny na całym świecie. 

» Jakie są różnice między fotelikami montowanymi przed i za rowerzystą ?

foteliki montowane przed siedzeniem rowerzysty

foteliki montowane za siedzeniem rowerzysty

przeznaczone dla dzieci maxymalnie do 15 kg wagi przeznaczone dla dzieci maxymalnie do 22 kg wagi
brak możliwości regulacji kąta pochylenia fotelika możliwość ustawienia fotelika pod różnym kątem
dziecko narażone jest na silne podmuchy powietrza 
i uderzenia owadów 
rowerzysta osłania dziecko przed silnymi podmuchami wiatru
pełne pole widzenia dziecka podczas jazdy ograniczone pole widzenia dziecka podczas jazdy
nienaturalne ułożenie kolan rowerzysty
podczas pedałowania (nogi muszą być lekko rozszerzone)
wygodna pozycja dla rowerzysty podczas jazdy, występowanie utrudnień jedynie podczas wsiadania i zsiadania z roweru
niewielkie utrudnienie dla rowerzysty przy manewrowaniu kierownicą swobodne manewrowanie kierownicą
dziecko jest w zasięgu wzroku rodzica ograniczony kontakt rodzica z dzieckiem
według normy EN 14344 foteliki montowane na kierownicy nie gwarantują wystarczającego poziomu bezpieczeństwa i nie są certyfikowane. Podobnie foteliki dla dzieci powyżej 
15 kg, mocowane między siodełkiem a kierownicą również według unijnych regulacji nie są w pełni bezpieczne.
foteliki montowane za siedzeniem rowerzysty według normy EN 14344 gwarantują bezpieczeństwo przewożonego dziecka i są certyfikowane.

 

» Kiedy dziecko powinno korzystać z kasku rowerowego, a kiedy nie powinno ?

Kask rowerowy dla dziecka może i powinien być stosowany w następujących sytuacjach:

  • kiedy dziecko samodzielnie jedzie rowerem
  • kiedy dziecko jest przewożone rowerem w foteliku rowerowym
  • kiedy dziecko jest przewożone w przyczepce rowerowej

W wymienionych sytuacjach kask zwiększa bezpieczeństwo dziecka. Jednakże istnieją aktywności podczas których dziecko nie powinno używać kasku rowerowego, gdyż naraże je to na dodatkowe niebezpieczeństwo. Jedną z nich jest wspinaczka. Jeśli nasze dziecko wspina się na drzewa lub w miejsca, gdzie może ugrząźć należy zachować szczególną uwage i nie zakładać mu kasku rowerowego. Nie nadaje się on także do przewozu dziecka na motorze.

» Czy muszę mieć bagażnik na rowerze aby zamontować fotelik rowerowy ?

Istnieją dwa podstawowe rodzaje fotelików rowerowych.

Pierwsze to takie, które montowane są na bagażniku rowerowym, a więc wymagają jego posiadanie.

Drugi rodzaj obejmuje foteliki, które nie wymagają posiadania bagażnika rowerowego, ponieważ montowane są do pionowej części ramy roweru, znajdującej się pod siedzeniem.

 

Taki fotelik w żaden sposób nie jest połączony z bagażnikiem rowerowym. Ten system mocowania pozwala wykorzystać amortyzację, wynikającą z konstrukcji fotelika. Dzięki temu, kręgosłup naszego dziecka jest mniej narażony na obciążenia, spowodowane pokonywaniem nierówności na drodze.

» Czy na każdym rowerze można zamontować fotelik rowerowy ?

W większości rowerów montaż fotelika rowerowego jest możliwy (na bagażnik rowerowy lub do ramy roweru). Osobiście polecamy opcję drugą, dzięki której kręgosłup naszego dziecka jest mniej narażony na obciążenia, spowodowane pokonywaniem nierówności na drodze. Istnieją jednak rowery zbyt duże, o niestandardowych wymiarach lub pozbawione pionowej ramy pod siodełkiem. W takich przypadkach dostosowanie odpowiedniego fotelika może być utrudnione. 

Jeśli żaden fotelik nie pasuje do naszego roweru, pamiętajmy o innych, coraz popularniejszych możliwościach przewozu dziecka, takich jak przyczepki rowerowe dla dzieci. Zapewniają one naszemu małemu pasażerowi większe bezpieczeństwo, wygodę jazdy oraz skierowane są do szerszej grupy wiekowej dzieci.