Firma Cubik zaprasza do zapoznania się z szeroką gamą oferowanych produktów. Oferujemy szeroką gamę produktów takich marek jak: Mont Blanc, HAKR, pewag, alkohit, chariot, peruzzo, cruz, taurus, green alley, simaka, konig, led lenser, croozer, esbit, thule, cam, car accessories, pewag

Alkomaty elektrochemiczne

Z punktu widzenia bezpieczeństwa każdy kierowca powinien zadbać o to, by przed wyruszeniem w podróż po spożyciu alkoholu (na przykład z okazji wesela) upewnił się, że może prowadzić samochód.

Alkomaty oferowane przez naszą firmę pozwalają taką pewność uzyskać – są niezwykle dokładne, a przy tym poręczne.

 

» Co to są alkomaty elektrochemiczne ?

Alkomaty elektrochemiczne posiadają wmontowany czujnik elektrochemiczny, który rozpoznaje molekuły alkoholu, zawarte w wydychanym powietrzu. Tego typu procesor alkomatu nie reaguje na inne substancje, które mogłyby zakłócić pomiar. Dzięki temu zapalenie papierosa, zjedzenie posiłku, czy też przepłukanie ust płynem odświeżającym tuż przed pomiarem nie ma wpływu na pomiar alkoholu w wydychanym powietrzu. Jest to niezwykle ważna cecha, której nie posiadają alkomaty półprzewodnikowe. 

 Zalety alkomatów elektrochemicznych

+ wysoka dokładność pomiaru, dzięki zastosowaniu technologii elektrochemicznego sensora
+ brak podatności na czynniki i substancje zakłócające pomiar (np. dym papierosa, spożyty posiłek)
+ powtarzalność i stabilność pomiaru w czasie
+ długa żywotność sensora (około 5 lat, czyli 5000-9999 pomiarów)
+ niski poziom baterii alkomatu nie ma wpływu na wynik pomiaru
+ brak konieczności częstej kalibracji alkomatu
+ czujnik urządzenia produkowany w USA, Kanadzie, krajach Europejskich

 Wady alkomatów elektrochemicznych

 

- wyższa cena


Dostępne w naszym sklepie: Alkomaty elektrochemiczne

» Co to są alkomaty półprzewodnikowe ?

Alkomaty elektrochemiczne posiadają wmontowany czujnik półprzwodnikowy, który rozpoznaje cząsteczki etanolu, zawarte w wydychanym powietrzu i odpowiednio zmienia rezystencję zastosowanego półprzewodnika. Warto jednak zauważyć, iż ich czujnik reaguje nie tylko na etanol, ale także na inne substancje zawarte w spożytym posiłku, napoju lub dumie papierosowym. Dlatego wynik pomiaru alkomatem półprzewodnikowym nie zawsze jest dokładny i zależy od wielu czynników zewnętrznych.

 Zalety alkomatów półprzewodnikowych

- niska cena

 Wady alkomatów półprzewodnikowych

 

- mała dokładność pomiaru
- podatność na czynniki i substancje zakłócające pomiar (np. dym papierosa, spożyty posiłek)
- niestabilna powtarzalność pomiaru w czasie
- krótka żywotność sensora (max 300-350 pomiarów, przy prawidłowym korzystaniu i niewielkich stężeniach alkoholu)
- niski poziom baterii alkomatu wpływa na wynik pomiaru
- konieczność częstej kalibracji alkomatu
- wysokie koszty utrzymania, związane z częstą kalibracją, ładowaniem baterii oraz krótką żywotnością alkomatu
- czujnik urządzenia produkowany w Chinach
- przed wykonaniem pomiaru zaleca się przepłukać usta wodą, nie palić papierosów i stosować się ściśle według instrukcji obsługi

» Jaki wybrać alkomat: półprzewodnikowy czy elektrochemiczny ?

Zdecydowanie lepszym produktem pomiarowym jest alkomat z czujnikiem elektrochemicznym. Jest to produkt, z którego będziemy mogli korzystać przez wiele lat, bez obawy o dokładnośc pomiaru oraz bardzo częste kalibracje. Wysoka jakość i skuteczność alkomatów elektrochemicznych związana jest z ich wyższą ceną, z podobnymi kosztami możemy się spotkać kupując alkomat półprzewodnikowy, płaćąc za ich częstą kalibrację i krótszą żywotność.

Poniżej znajduje się tabela przedstawiająca najważniejsze różnice pomiędzy alkomatem z czujnikiem półprzewodnikowym i alkomatem z czujnikiem elektrochemicznym.

 
ALKOMATY PÓŁPRZEWODNIKOWE
 


 ALKOMATY ELEKTROCHEMICZNE

Sensor           

 półprzewodnikowy  platynowy - elektrochemiczny
Zastosowanie 

Jako urządzenia wstępnej kontroli wykorzystywane przez użytkowników indywidualnych. Zazwyczaj błąd pomiaru jest tak duży i zmienny w czasie, że producenci nie określają go.  

Urządzenia dowodowe stosowane głównie przez policję na całym świecie. Błąd ok. +/- 5%. 

 
Podatność na czynniki zakłócające pomiar, np. rodzaj oraz ilość spożywanego pokarmu
 

TAK. W czujnikach półprzewodnikowych na pomiar ma wpływ ilość i rodzaj spożywanego pokarmu nawet poprzedniego wieczora. Nie można więc stwierdzić, że wyniki są miarodajne i precyzyjne.   NIE. Niezależnie od ilości i rodzaju pokarmu, alkomat do badania pobiera tylko próbkę alkoholu, oddzielając go od pokarmu i innych płynów, dając bardzo precyzyjne wskazania.
Wpływ rozładowania baterii na wynik pomiaru  Sensory półprzewodnikowe muszą być podgrzane do wysokich temperatur około 300-400 stopni Celsjusza, a tym samym potrzebują dużo mocy. W przyapdku rozładowania baterii sensor nie jest w stanie dogrzać się, a tym samym wprowadza duży błąd pomiaru.

 Brak wpływu
Żywotność sensora Maksymalnie do 300-350 pomiarów. Przy stężeniach większych niz dopuszczalne istnieje możliwość natychmiastowego spalenia się sensora lub rozkalibrowania go. 

Około 5 lat 
(5000-9999 pomiarów)
Powtarzalność wyniku w czasie 

 Niestabilna  Stabilna
Kalibracja alkomatu  W przypadku zauważenia niepoprawnych wyników (tak zalecają sprzedawcy) lub co 6 miesięcy. Należy jednak pamiętać, że alkomaty tego typu już po kilku, kilkunastu pomiarach potrafią się rozkalibrować.  Półprofesjonalne elektrochemiczne urządzenia zaleca się kalibrować co 6 miesięcy, np. X5, X10.

Profesjonalne alkomaty wyposażone są w czujniki wyższej klasy, dedykowane do cięższej pracy, szczególnie dla firm. W tych urządzeniach znacznie trudniej następuje rozkalibrowanie alkomatu, np. X30, X100, AH69 czy alkomat dowodowy X600.
 
Kraj produkcji czujnika  Korea, Chiny  USA, Kanada, kraje Europejskie
Przykładowe modele DA-5000, AL-7000, AL-1100, AL-6000, ALCO+, BAC, BlowIn, BlowIn Excellence, CA-2000, CA-2000 Exclusive, CA-2010, DA-7000, FIT, Precision, Alcoscan, DAT, DAT Simple, DA-3000M, oraz pozostałe alkomaty półprzewodnikowe, np. serii Alco, CA, itp. Alkohit X5, X10, X30, AH69, X100, X600, FIT 333, AlcoSensor FST.

 Jeśli jednak nie zdecydujesz się na alkomat elektrochemiczny, lepszym rozwiązaniem jest dokonanie zakupu certyfikowanego alkomatu jednorazowego w ilości dopasowanej do potrzeb, które zawsze wskażą ze 100% pewnością, aniżeli zakup alkomatu półprzewodnikowego. 

» Jak korzystać z alkomatu jednorazowego ?

Atestowane alkomaty jednorazowe, wykorzystywane przez Europejską Policję, wyposażone są w:

- woreczek, służący do wypełnienia powietrzem tak, aby kolejno móc za jego pośrednictwem dokonać pomiaru na urządzeniu. Został on tak skonstruowany, że w przypadku niemożności napełnienia go za jednym wydmuchem, można dopełnić go wdmuchując powietrze ponownie.     

- tester, w którym zachodzi reakcja chemiczna, dająca wynik badania w promilach, poprzez zabarwienie odpowiedniego pola w testerze. Zakres pomiarowy wynosi do 0,2 promila.

Budowa i obsługa alkomatu jest stosunkowo prosta i podążając za instrukcją wydrukowaną na woreczku, każdy jest w stanie bez problemu dokonać pomiaru. Dla osób, które jeszcze nie kupiły alkomatu i nie posiadają jego instrukcji obsługi załączamy film instruktażowy. 

                

 

Więcej informacji na temat poszczególnych alkomatów jednorazowych, w naszym sklepie:

alkomat jednorazowy 0,2 promila
alkomat jednorazowy 0,5 promila

» Czy alkomat jednorazowy może być wiarygodny ?

Wszystko zależy od rodzaju jednorazowego alkomatu. Jeżeli zdecydujemy się na alkomat certyfikowany, wykorzystywany przez Europejskie Policje, możemy mieć pewność dokładności pomiaru. Należą do nich alkomaty jednorazowe START, marki AH START.

Zostały one uznane przez Amerykański Instytut FDA (Food & Drag Administration) za najlepszy alkomat jednorazowy na rynku. Ponadto, posiadają one certyfikat TUV oraz NF i zapewniają niemalże 100% dokładność wskazań.

Więcej informacji na temat poszczególnych alkomatów jednorazowych, w naszym sklepie:

alkomat jednorazowy 0,2 promila
alkomat jednorazowy 0,5 promila

» Co to jest kalibracja alkomatu ?

Z upływem czasu, czujnik w alkomacie zużywa się. Wiżaże się to z nieprecyzyjnymi wskazaniami i licznymi pomyłkami odczytu. Dzieje się tak szczególnie często z alkomatami, wyposażonymi w półprzewodnikowe czujniki. Dlatego wymagają one okresowej kalibracji, czyli przeprowadzeniu procesu kontrolno-optymalizacyjnego, polegającego na ponownym ustawieniu danych wzorcowych, w odniesieniu do których następuje pomiar stężenia alkoholu we krwi. Po tak wykonanej konfiguracji, alkomat ponownie prawidłowo funkcjonuje i wskazuje zgodne z rzeczywistością pomiary. 

To, jak często będziemy musieli kalibrować nasz alkomat, zależy od jego rodzaju, intensywności i sposobu jego użytkowania oraz warunków przechowywania.  

» Czy posiadanie alkomatu w aucie jest obowiązkowe ?

Na tą chwilę, w Polsce nie ma obowiązku posiadania alkomatu w aucie.    

» Jaki jest dopuszczalny poziom stężenia alkoholu we krwi, w Polsce ?

W różnych krajach świata, poziom dopuszczalnego stężenia zawartości alkoholu we krwi, dla użytkowników ruchu drogowego, jest inny. Wynika to ze zróżnicowanych przepisów prawa, w poszczególnych krajach. W Polsce, stężenie alkoholu we krwi nie może przekroczyć 0,2‰.

Poniżej znajduje się mapa przedstawiająca dopuszczalny poziom stężenia alkoholu we krwi, w poszczególnych krajach.
(dane zaczerpnięte z Wikipedi, czerwiec 2014)